Вакцинація проти кору, паротиту, краснухи (КПК) захищає організм дитини від цих трьох, на перший погляд, не смертельних, але дуже підступних захворювань. Кір є високоінфекційною хворобою – кількість сприйнятливих осіб, які захворіють після контакту із вірусом, перевищує 80%.

Кір – це інфекційне захворювання, основними симптомами якого є характерні плями, що з’являються спочатку на слизовій оболонці рота, після чого поширюються по всьому тілу. Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із носієм. Досить, наприклад, побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина. Крім того, приблизно у третини тих, хто хворіє на кір, спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом (запаленням головного мозку). Енцефаліт трапляється рідко, проте якщо він розвивається, то пов’язаний з високим рівнем смертності (приблизно у 15 % випадків призводить до смерті); у 25 % пацієнтів, які вижили, залишаються невиліковні вади. Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей.

У середні віки кір часто називали «дитячою чумою». Більш того, він дуже небезпечний для вагітних жінок: у цьому випадку зараження загрожує викиднями і серйозними порушеннями у плода.

Краснуха – це системна вірусна інфекція. Типова дитяча хвороба, що спостерігається у дітей віком від 5 до 14 років. Перебіг краснухи трохи нагадує кір або ГРЗ: підвищення температури, червона висипка по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів.

У дітей краснуха може бути взагалі не помічена через легкі, непостійні симптоми.

Незважаючи на те, що краснуха перебігає у дітей настільки легко, що залишається непоміченою, у підлітків та дорослих це захворювання може спричинити тяжкі ускладнення: артропатію, розлади з боку ЦНС та синдром вродженої краснухи (СВК). СВК призводить до викиднів, мертвонародженості або множинних вроджених вад плода.

Найбільший ризик вона представляє для дорослих людей і вагітних жінок, у яких немає імунітету до захворювання.

Епідемічний паротит – висококонтагіозна генералізована вірусна інфекція, що характеризується болісним опуханням однієї або двох привушних залоз. Епідемічний паротит у народі більш відомий під назвою свинка, оскільки через ураження слинних залоз хворий має дуже специфічний вигляд.

У даний час від епідемічного паротиту найчастіше страждають не діти, а підлітки та дорослі люди. У старшій віковій групі його прояви та наслідки можуть бути значно тяжчими і навіть летальними. До ускладнень епідемічного паротиту належать орхіт (запалення яєчок), мастит (запальний процес у молочній залозі), менінгіт (запалення м’якої мозкової оболонки), енцефаліт (запалення головного мозку) та артропатія.

На жаль, противірусної терапії проти цих захворювань сьогодні не існує, тому захистом від можливих ускладнень під час таких захворювань є лише вакцинація, тобто щеплення від кору, краснухи, паротиту (КПК).

Вакцинація КПК передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, епідемічного паротиту та краснухи.

Завдяки додатковим заходам з проведення імунізації проти кору, що проводяться з ініціативи Міністерства охорони здоров’я України, станом на 01.11.2017 вдалося досягнути рівня виконання річного плану вакцинації у 80,5% серед дітей першого року життя. Рекомендований рівень 95%. Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія, комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи та вітряної віспи, жива атенуйована — ліофілізований порошок для ін’єкцій у монодозових флаконах у комплекті з розчинником у попередньо наповнених шприцах у комплекті з двома голками № 1, № 10, у попередньо наповнених шприцах № 1, № 10, № 20, № 50 або ампулах № 1, № 10, № 100) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США, комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи; ліофілізований порошок для ін’єкцій у мультидозових (2 дози) флаконах № 10 у комплекті з розчинником у ампулах № 10 в окремій упаковці).

 

Leave a reply